Rastislav Maďar
Rastislav Maďar

Rastislav Maďar 2. díl: Epidemie změní pohyb lidí a zboží na celé planetě

S epidemiologem Rastislavem Maďarem jsme si minule povídali o vlastnostech koronaviru a o odlišnosti této epidemie oproti ostatním, které zažil třeba na svých misích v Africe. Povídali jsme si také o přístupu jednotlivých zemí k prevenci šíření nákazy. Zmínili jsme náš poměrně razantní i například benevolentní přístup britský. Povídali jsme si i o tom, zda se dá předvídat, jak se bude vir chovat nadále, a kdy se můžeme dočkat účinného léku. A v těchto tématech pokračujeme i dnes.

Zdraví

Délka: 28:21
Datum: 23.3.2020

Přehrát pořad

Rastislav Maďar v rozhovoru mimo jiné říká:

 • Já osobně nejsem zastáncem urychlování klinického zkoušení vakcín. Já bych byl rád, aby se to odzkoušelo pečlivě. Můj rezervovaný postoj v tomto smyslu byl i vůči té pandemické vakcíně proti chřipce v roce 2009.
 • Já mám k tomu takový přístup, že pokud bych dal vakcínu sobě nebo svému dítěti, tak ji dám komukoliv jinému, ale pokud bych to sobě nebo svému dítěti nedal, tak ať po mně nikdo nechce, abych to někomu aplikoval.
 •  U léků je to jiné, tam si můžeme dovolit zariskovat, když to zachrání život.
 • Asi nejdál jsou s vývojem vakcíny kolegové v Izraeli, kteří původně vyvíjeli veterinární očkovací látku proti infekční bronchitidě u drůbeže, a shodou okolností zjistili, že když se tam udělají změny do genetické informace, a použije se ve stejném principu koronavirus, tak to má slušný ochranný účinek.
 • Po zvířatech budou následovat klinické studie u lidí. Ovšem ty bezpečnostní studie musí trvat minimálně několik měsíců. Velká výhoda je v tom, že je to orální vakcína, protože by ji možná šlo použít jako terénní vakcinaci.
 • Když se aplikuje vakcína orálně, tak to funguje přes jinou část imunitního systému, než když se dá pod kůži nebo do svalu.
 • Koronavirus se nám tady může začlenit mezi klasické sezónní infekce, ale na druhou stranu dodržování preventivních opatření může způsobit, že bude například nižší výskyt chřipky.
 • Ten vir nás vyškolí.
 • Mám další obavu, že i kdybychom se my v Evropě koronaviru letos úplně zbavili, což nepředpokládám, tak že nám zůstane cirkulovat dlouho v chudých rozvojových zemích, kde bude mít daleko vyšší smrtnost i u mladších věkových kategorií.
 • Ta epidemie bude mít nepochybně další dlouhodobý globální dopad na pohyb lidí a zboží na celé planetě.

Diskuse

Přidat komentář
 1. Vlcek napsal:

  Britský přístup k nákaze je jedním z legitimních přístupů….
  Tento pristup nebyl legitimni, ale fasizujici. A samozrejme Britanie od nej ustoupila (pregnantne receno, byla to blbost). Promoreni, byt jen zdanlive zdrave, populace Covidem 19, by v celkovem dusledku zpusobilo vetsi ekonomicke skody a vedlo ke zhrouceni zdravotnickeho systemu, jako i ke kulturne-spolecenskemu soku. Prece jenom nase spolecnost byla zalozena na krestanskych hodnotach a zdravotnicky system se chlubil snahou o zachovani vsech zivotu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.