PŘIPRAVUJEME – Ondřej Neff (první díl): Mé zklamání z demokracie bylo obrovské

PŘIPRAVUJEME – Ondřej Neff (první díl): Mé zklamání z demokracie bylo obrovské

Já jsem skutečně věřil v demokracii, jako člověk věří v parní stroj, nebo jako v něco, co zkrátka musí fungovat. A já jsem prostě přestal věřit.
Takže dnes už v demokracii nevěříte?
Ale ne, to je příliš silné slovo. Avšak to zklamání bylo obrovské. Proto jsem také vymýšlel (v knize Tma), co bude dál, na jakém principu budou budovat dál (po všeobecném, katastrofickém blackoutu) společnost. A přišel jsem na ten princip. Je velmi jednoduchý. Ten princip se jmenuje nenávist. Když se něco takového stane (celospolečenská katastrofa, v tomto případě úplný blackout) musíte zjistit, kdo to zavinil. Když bude třeba zemětřesení, kdo ho zavinil? On se někdo najde. Třeba seismologové, kteří se v tak dlouho vrtali v zemi, až se to rozvrtalo. Nebo blonďáci… Musíte na to poukázat nějakým přesvědčivým způsobem, a když víme, kdo to zavinil, tak já jsem ten, kdo je tady od toho, aby tady udělal pořádek, a postaví ho na nenávisti.

Uslyšíte v rozhovoru s novinářem a spisovatelem Ondřejem Neffem na Svobodném universu v pořadu Kupředu do minulosti v úterý 14. listopadu.

Lidé

Délka: 01:51
Datum: 13.1.2020

Přehrát pořad

Diskuse

Přidat komentář
  1. Václav Jareš napsal:

    Nenávist je mnohoznačný pojem.Jako příklad jedné strany uvedu-nacistické , komunistické ,islamistické i jiné zločiny a jejich původce i pokračovatele musíte nenávidět.Tady není žádné ale.Nenávist ale není na místě,k tomu,kdo je jiný a neškodí.Zde musím hledat společnou řeč a potom je tu ještě celá škála případů,které leží mezi tím a tady musí člověk moc a moc přemýšlet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..