Pavel Černý
Pavel Černý
bezpečnostní expert, policejní podplukovník v záloze

Pavel Černý: Na hranici s nimi!

Nedávno na „blešárně“ ležel tento starý časopis. Po prohlédnutí jsem si jej hned koupil. Je totiž opravdu vypovídající a symbolický. A to nejen proto, že datum jeho vydání je 13. ledna 1948…

Glosy

Datum: 15.9.2021

Jde totiž o poválečný časopis pro mládež, ve kterém lze ještě na zadní straně spatřit seriál Rychlé šípy, které zde na pokračování vycházely, jakož i Foglarovy články. Také zde je možné najít komiks Kačera Donalda.

No, o něco jak měsíc později pak bylo všemu tomuto utrum. Tedy „ideově nehodící se“ junáky a skauty nahradili v tisku uvědomělí, novému režimu vyhovující pionýři – a imperialistické disneyovské ilustrace by si též sotva někdo do časopisu už odvážil dát. To by jej totiž stálo asi nejen místo a práci. Možná dokonce i svobodu a jeho děti studia…

Tak na to člověk kouká a napadá jej, že kdo z lidí tenkrát v lednu vlastně 48 tušil, co jeho, tehdejší společnost a tuto zemi v následných letech vůbec čeká. A pak vás též napadne, zda i my nyní třeba nestojíme zrovna těsně před podobným časovým milníkem – a budoucí generace též budou říkat: „Kdyby tak tehdy, v roce 2021 věděli, co je zakrátko čeká“.

Lecos to možná i signalizuje… Stačí se totiž zde kouknout na první stránku – a zcela zřejmé je, že už dnes by nápis BĚLOŠI A INDIÁNI nebyl možný díky novodobé cenzuře ani u nás, natož pak snad v USA, Kanadě či západní Evropě. Blíží se tedy snad doba podobná, jako když musely zmizet po únoru 1948 ty Rychlé šípy s Kačerem Donaldem? Úplně stejně, jako jsou nyní dokonce už mnohde ve světě páleny knihy, které obsahují podobné, avšak stejně „závadové“ kreslené pohádky pro mládež, jako Tintin nebo Asterix, což se novodobým ideologům nelíbí úplně stejně, jako výše zmíněné kdysi těm komunistickým? Když si totiž tohle uvědomíme, jde z toho kapku hrůza, ne?

Diskuse

Přidat komentář
  1. Marie napsal:

    K tomu není, co dodat – svět je kulatý a spolu s ním se kolem osy točí i historie. Jen se obávám, že dopad změn se negativně stále více stupňuje a dnešní děti čeká horší budoucnost, než potkala nás, poválečnou generaci. – Bojím se, že civilizace dosáhla vrcholu a teď má tendenci vracet se zpět – hordy zaostalých imigrantů, zaplavující svět a propagující středověkou „kulturu“ , jíž ta naše současná, vyspělá, je nucena pozvolna ustupovat, tomu nasvědčuje . Děsí mne, čeho se naši potomci dočkají ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..