Připravujeme

Lidé PŘIPRAVUJEME – Karel Klinovský (první díl): Na trailu má člověk jen základní potřeby, nic nemusí, jen jít a vnímat

PŘIPRAVUJEME – Karel Klinovský (první díl): Na trailu má člověk jen základní potřeby, nic nemusí, jen jít a vnímat

Člověk je (na trailu) v úplně stejném stavu jako kromaňonský člověk, jako dávní lidé, kteří žili tady v jeskyni Šipka nebo v Koněpruských jeskyních. Tam je pět základních fyziologických potřeb, a to je jídlo, pití, čurání, kadění a spaní. A krásné je, že nic z toho není ultimativní. Mám hlad? Nemusím se najíst teď, můžu se najíst za čtyři hodiny, mám čas tři měsíce… Mám žízeň? Nic tady teď neteče, ale poteče za pět, šest, sedm hodin… Je to krásné když člověk jde, čumí kolem sebe a je třeba jedna hodina po obědě a vidí nádherný plácek a říká si, že tady by se krásně spalo, a ve čtyři vidí další, kde by se úžasně spalo a uvědomí si, že vlastně kouká tím primitivním zrakem, kde by se hezky spalo, kde si může zkrátit cestu… Najednou jsi obklopena těmito pěti potřebama a ničím jiným, nemáš žádné složenky, starosti, nic nemusíš, prostě nic. Jen jdeš – a vnímáš.

Uslyšíte v rozhovoru s plukovníkem Karlem Klinovským, který vypráví o svých zkušenostech z nejtěžšího amerického trailu. Na Svobodném universu v pořadu Kupředu do minulosti v úterý 28. ledna.

27.1.2020

Přehrát pořad
Společnost PŘIPRAVUJEME – Jaromír Novotný (první díl): Před rokem 1989 bylo politiky označováno všechno, co přicházelo ze západu, automaticky za špatné. Dnes je za špatné automaticky označováno všechno, co přichází z Ruska

PŘIPRAVUJEME – Jaromír Novotný (první díl): Před rokem 1989 bylo politiky označováno všechno, co přicházelo ze západu, automaticky za špatné. Dnes je za špatné automaticky označováno všechno, co přichází z Ruska

Všechno, co přicházelo ze západu, bylo před rokem 1989 špatně. I když to bylo evidentně dobré, tak to prostě bylo špatné, protože to bylo ze Spojených států amerických nebo ze západního Německa, zkrátka od kapitalistů. No a teď je zase špatné všechno co je z Ruska. (Politici) nejsou schopni objektivně posoudit, že se situace v Sýrii zklidnila kvůli Rusku. Ubyl proud uprchlíků, Syřanů, protože se začali vracet domů. Třeba z Libanonu se už vrátily statisíce Syřanů domů.
Uslyšíte v rozhovoru s bezpečnostním expertem, bývalým diplomatem a náměstkem ministra obrany Jaromírem Novotným na Svobodném universu v pořadu Kupředu do minulosti v pátek 24. ledna.

23.1.2020

Přehrát pořad
Společnost PŘIPRAVUJEME – Jaromír Novotný (první díl): Rusové v Sýrii porazili džihád a zemi stabilizovali

PŘIPRAVUJEME – Jaromír Novotný (první díl): Rusové v Sýrii porazili džihád a zemi stabilizovali

Myslím si, že Rusové v Sýrii porazili džihád. Nebýt Rusů, tak už by tam nebyl Asad ani podobný režim a vlastně nevím co by tam bylo. Islámský stát? Nebo něco takového? Takže Rusové stabilizovali Sýrii.
Uslyšíte v rozhovoru s bezpečnostním expertem, bývalým diplomatem a náměstkem ministra obrany Jaromírem Novotným na Svobodném universu v pořadu Kupředu do minulosti v pátek 24. ledna.

22.1.2020

Přehrát pořad
Lidé PŘIPRAVUJEME – Ondřej Neff (druhý díl): Na všechny katastrofické scénáře se nelze připravit, ale na nouzové situace připraveni být musíme

PŘIPRAVUJEME – Ondřej Neff (druhý díl): Na všechny katastrofické scénáře se nelze připravit, ale na nouzové situace připraveni být musíme

Je velmi obtížné se připravit na něco, o čem si nedovedeme představit, co to bude. Bude to epidemie nemoci, proti které nebude lék? Vždyť i o tom se uvažuje, že něco takového může přijít – nemusí to být jen blackout, těch scénářů může být nespočet. Vezměte si, že třeba španělská chřipka zabila po první světové válce víc lidí než samotná válka. A dodnes se vlastně pořádně neví, co to bylo, jak se to mohlo stát, že ta epidemie byla simultánně na různých kontinentech. Ten přenos tam byl fyzicky prakticky nemožný – a stalo se to. Nebo to může být magnetická bouře. Vždyť my jsme hrášek ve vesmíru ve slupce nějakého plynu. Nelze se zkrátka připravit na všechno, ale i stát má povinnost připravovat se na nouzové situace.
Uslyšíte v rozhovoru s novinářem a spisovatelem Ondřejem Neffem na Svobodném universu v pořadu Kupředu do minulosti v úterý 21. ledna.

20.1.2020

Přehrát pořad
Lidé PŘIPRAVUJEME – Ondřej Neff (druhý díl): Šílenství podobné tomu kolem Gréty Thunbergové jsem popsal už v románu Tma

PŘIPRAVUJEME – Ondřej Neff (druhý díl): Šílenství podobné tomu kolem Gréty Thunbergové jsem popsal už v románu Tma

Třeba Jules Verne vymyslel všechno možné a lidé se mě někdy ptají, co jsem vymyslel já. A já jim napůl žertem a napůl oprávněně tvrdím, že jsem vymyslel internet, protože mám internet v jednom ze svých románů ještě z osmdesátých let. Ale v poslední době se naplňuje moje vize právě z knihy Tma. Už v té první verzi mám postavu postižené holčičky. A v té druhé verzi z té postižené holčičky když dospěje, udělají královnu. Protože je manipulovatelná a démonická, oni ji zezadu posouvají, je královnou. A teď když máme Grétu Thunbergovou a klaní se jí papež a v bezdechém úžasu jí poslouchá plénum OSN jak jim nadává, tak si říkám, že tuhle šílenost jsem přece pospal v té Tmě…
Uslyšíte v rozhovoru s novinářem a spisovatelem Ondřejem Neffem na Svobodném universu v pořadu Kupředu do minulosti v úterý 21. ledna.

19.1.2020

Přehrát pořad
Lidé PŘIPRAVUJEME – Ondřej Neff (druhý díl): Zavírání elektráren a hokusy pokusy s větrníky a podobnými nesmysly je šílenství

PŘIPRAVUJEME – Ondřej Neff (druhý díl): Zavírání elektráren a hokusy pokusy s větrníky a podobnými nesmysly je šílenství

Na elektřině jsme totálně závislí. Proto mě znepokojují hokusy pokusy s nějakými větrníky a podobnými nesmysly a zavíráním elektráren. To je šílenství a naplňuje mě to hlubokým neklidem.
Uslyšíte v rozhovoru s novinářem a spisovatelem Ondřejem Neffem na Svobodném universu v pořadu Kupředu do minulosti v úterý 21. ledna.

18.1.2020

Přehrát pořad
Společnost PŘIPRAVUJEME – Jaroslav Matýs (třetí díl): Děti se rychle naučily využívat některá právní ustanovení a rodiče jsou v defenzivě

PŘIPRAVUJEME – Jaroslav Matýs (třetí díl): Děti se rychle naučily využívat některá právní ustanovení a rodiče jsou v defenzivě

Podstata je v tom, že děti se velmi rychle naučily využívat různé právní věci a rodiče jsou v takové defenzivě, že nemají šanci s tím nic udělat. Ptal jsem se na jedné konferenci pracovnic ministerstva práce a sociálních věcí, jestli mají vypracovanou metodiku, jak pracovat s rodinou nebo s dětským domovem v případě křivého obvinění rodičů z trestného činu. Odpověď jsem nedostal – a nikdo s tím nepracuje. Ale dítě, které zahájilo takový proces, a překročilo hranice vůči svým rodičům, musí vědět, že do budoucna je to nepřijatelné.
Uslyšíte v rozhovoru s dětským psychiatrem, někdejším šéfem českých psychiatrů Jaroslavem Matýsem na Svobodném universu v pořadu Kupředu do minulosti v pátek 17. ledna.

16.1.2020

Přehrát pořad
Společnost PŘIPRAVUJEME – Jaroslav Matýs (třetí díl): Fyzický trest pro dítě, jako definitivní hranice, by měl platit

PŘIPRAVUJEME – Jaroslav Matýs (třetí díl): Fyzický trest pro dítě, jako definitivní hranice, by měl platit

Ve výchově jsou ty role (rodičů) nezastupitelné, a fyzický trest jako definitivní hranice, má platit. Bohužel se opakovaně stává – setkávám se s tím v ordinaci – že pokud rodič potrestá dítě, tak to dá podnět, že je doma týráno, ačkoli ve skutečnosti týráno není. Profesor hydrologie z Itálie, muslim, nepustil svou dceru na diskotéku. Ta se poškrábala a zavolala policii. On se mě potom ptal, co má dělat. Řekl jsem mu, aby šel z Česka pryč, protože to u nás neuhraje.
Uslyšíte v rozhovoru s dětským psychiatrem, někdejším šéfem českých psychiatrů Jaroslavem Matýsem na Svobodném universu v pořadu Kupředu do minulosti v pátek 17. ledna.

15.1.2020

Přehrát pořad
Společnost PŘIPRAVUJEME – Jaroslav Matýs (třetí díl): Myslím, že přijde doba, kdy mlčící většina se zvedne a řekne „Tak dost. Takhle to dál nejde.“

PŘIPRAVUJEME – Jaroslav Matýs (třetí díl): Myslím, že přijde doba, kdy mlčící většina se zvedne a řekne „Tak dost. Takhle to dál nejde.“

Ještě stále je u nás drtivá většina lidí se selským rozumem, kteří tomu (novým trendům ve výchově dětí) nechtějí podléhat, ale bohužel nejsou společensky tak agresivní – a agresivní ani nikdy nebudou, protože to nemají v povaze – aby ten většinový názor konečně zazněl. Myslím, že bude muset dozrát doba, kdy se většina skutečně zvedne a řekne „Tak dost, takhle to dál nejde“. Když byly nepokoje v Londýně, mladiství demonstrovali, rozbíjeli výklady, tak to jeden z rodičů v televizi řekl krásně: „Co po nás vláda chce, když nám zakázala trestat a vychovávat děti? Tak to tady máte.“ Já v tom nechci skončit. Tam nešlo o sociální problém, když kluk řekl „já nechci čekat na televizi“ a rozmlátil výklad, aby si tu televizi vzal, protože ji chce už dnes.
Uslyšíte v rozhovoru s dětským psychiatrem, někdejším šéfem českých psychiatrů Jaroslavem Matýsem na Svobodném universu v pořadu Kupředu do minulosti v pátek 17. ledna.

14.1.2020

Přehrát pořad
Lidé PŘIPRAVUJEME – Ondřej Neff (první díl): Mé zklamání z demokracie bylo obrovské

PŘIPRAVUJEME – Ondřej Neff (první díl): Mé zklamání z demokracie bylo obrovské

Já jsem skutečně věřil v demokracii, jako člověk věří v parní stroj, nebo jako v něco, co zkrátka musí fungovat. A já jsem prostě přestal věřit.
Takže dnes už v demokracii nevěříte?
Ale ne, to je příliš silné slovo. Avšak to zklamání bylo obrovské. Proto jsem také vymýšlel (v knize Tma), co bude dál, na jakém principu budou budovat dál (po všeobecném, katastrofickém blackoutu) společnost. A přišel jsem na ten princip. Je velmi jednoduchý. Ten princip se jmenuje nenávist. Když se něco takového stane (celospolečenská katastrofa, v tomto případě úplný blackout) musíte zjistit, kdo to zavinil. Když bude třeba zemětřesení, kdo ho zavinil? On se někdo najde. Třeba seismologové, kteří se v tak dlouho vrtali v zemi, až se to rozvrtalo. Nebo blonďáci… Musíte na to poukázat nějakým přesvědčivým způsobem, a když víme, kdo to zavinil, tak já jsem ten, kdo je tady od toho, aby tady udělal pořádek, a postaví ho na nenávisti.

Uslyšíte v rozhovoru s novinářem a spisovatelem Ondřejem Neffem na Svobodném universu v pořadu Kupředu do minulosti v úterý 14. listopadu.

13.1.2020

Přehrát pořad
Načíst další