Martina Kociánová
Martina Kociánová
Historik, moderátor, operní pěvkyně

Proč? Martiny Kociánové: Vyženeme rasismus rasismem? Aneb co vyřeší život na kolenou?

Glosy

Datum: 13.7.2020

Diskuse

Přidat komentář
 1. Stanislav napsal:

  Skvělé komentáře,Martino.Jste všímavá,chytrá,moudrá a též pěkná.
  Otázka:Nechcete kandidovat v příštích prezidentských volbách?

 2. Jarmila Novotná napsal:

  Paní Martino, pláču, když vidím u vás cenzuru( nejen u vás ), taky nevidím světlo v tunelu, jak je možné, že tak velké množství lidí už vůbec nepřemýšlí, nevadí jim, co tato doba přináší.
  Velmi si vás ( vaší odvahy ) vážím . Další slova jsou asi zbytečná, myslím, že mi rozumíte.

 3. Honza napsal:

  Moje babička mi dala do života dvě rady:
  1) Vezmi si chytrou ženu, protože s hloupou se nedomluvíš.
  2) Každý ismus je špatný.

  První se mi podařilo splnit.
  A u druhého jsem zatím nenašel výjimku.
  To co se dnes děje je jeden velký ismus.

 4. Martin Turek napsal:

  Martino,
  děkuji Vám, děkuji Vám za Váš zdravý rozum. Sice jste jako Carpathia, příliš daleko od potápějící se lodi, ale neustávejte, několik trosečníků zachráníte a to za to stojí. Jste u mě v žebříčku hned za Romeo Dallairem 🙂

  Martin Turek

 5. Blanka novotná napsal:

  Vážená paní Martino,
  velice Vám děkuji za všechny pořady. Za hlas zdravého rozumu, za přesné pojmenování reality, trefné otázky, za kultivovanost a noblesu. Prostě za vše, čeho se dnes tak zoufale nedostává.
  Mluvíte mi z duše a ptáte se za mě. Děkuji.
  Vaše rozhovory by měly být vysílány na ČT např. místo OVM 🙂

  Přeji hodně zdaru a sil do dalších pořadů

 6. F. Hean, Tachov napsal:

  pani Martino jsem moc rad ze jsem objevil vase pořady. Mluvite mi ze srdce a vasi hoste take. Preju vse nejlepsi jodne sila a pevne zdravi.

 7. Milá paní Martino, díky za Váš „obyčejný selský rozum“!
  V červenci jsem se byl podívat na kometu Neowise na Vysočině, a zavzpomínal při tom na svou babičku, která mě jako malého kluka jedné noci budila se slovy: „Pojď se podívat na to, jak letí vlasatice po obloze. To zas lidi budou blbnout!“, abych se tehdy podíval na slavnou kometu Kohoutkovu.
  Měla pravdu – lidi blbnuli tenkrát za normalizace a budou blbnout i dnes. Blbnouti zdá se býti lidské.
  Ve filmovém zpracování Tolkienova Návratu krále, chtějí čtyři Hobiti pokleknout před Králem Aragornem, který se právě ujímá vlády proto, aby alespoň částečně a na čas obnovil vleklými boji poničený svět. Je to právě král, který své čtyři malé přátele zastaví, sám před nimi poklekne a spolu s ním i všichni přítomní zástupci lidí, elfů i trpaslíků. Proto, aby vzdali hold skutečným hrdinům přeživšího světa.
  Ti čtyři totiž přinesli nevyslovitelnou osobní oběť utrpení, aby pomohli zachránit, co se ještě zachránit dalo. Možná jim ani význam jejich činu v danou chvíli úplně nedocházel.
  Stejně jako v této alegorii to platí i v našem reálném světě. Často právě ti obyčejní, mnohdy neviditelní a neslyšitelní, kteří nesou každodenní tíhu světa, zaslouží naše uznání a hold. Ti, kteří ctí základní přirozený řád světa, obyčejnou lidskou slušnost a nezištnou solidaritu s potřebnými.
  (Obávám se, že všechny různé ukřičené arogantní aktivisty nejrozmanitějších menšin a nejpodivnějších životních stylů a směrů mezi ně zařadit nelze.)
  A pokud jde o ono skutečné pokleknutí, pak se sluší pokleknout snad jen před Dárcem života, před nímž jsme si bez rozdílu všichni rovni.
  Přeji Vám, aby se dařilo dobře jak Vám osobně, tak i pořadům, které vytváříte. Díky nim mám pocit, že alespoň někteří lidé se v této pomatené době nezbláznili.
  Se srdečným pozdravem
  Petr

 8. Eva Paterova napsal:

  Paní Kociánová, chtěla bych Vám velmi poděkovat za pořady, které jsem náhodou objevila a vysílate je v rámci Kupredu do minulosti. Jsou Vámi vedeny přirozeně kultivovanou krásnou češtinou, a to nejdůležitější – na aktuální, zajímavá a  pro některé i ozehava témata. Těším se na Vaše pořady a užívám si poslech rozhovorů s Vašimi hosty, kde je na prvním místě respekt vůči druhému, svoboda slova a názorů. Z posledních Vašich glos a pořadů oceňuji velkou odvahu a vytrvalost – tj. nahlas vyjadrenou racionalitu, selský rozum, odpor proti stádnosti a dnes chorobne pokrivenemu vnímání věcného obsahu slova rasismus. Přála bych si, aby Vaše pořady měly co největší spektrum posluchačů tak, aby slyšeli i jiné názory, vytvořili si pak i svůj pohled a nebyli tak lehce ovlivnitelni mediálními masážemi. Hodně štěstí a pohody přeje Eva Paterova

 9. Milivoj napsal:

  Amen!

 10. Jaro napsal:

  Je možné pokleknout před předky,rodiči,milovanými či bezem,ale nikdy na povel.Jde o nejvyšší poctu a úctu .

 11. jana napsal:

  Paní Kociánová, Vy jste novodobá disidentka :-). Vašemu snažení přeji zdar a sílu.
  Komunisti nás vycvičili v branné výchově, rozeznávání blbosti a černém humoru, takže říkám díky. Možná, že je to to jediné, co nás zachrání před nástupem na zmiňovaný idiotský západní tobogán řítící se do hajz…háje … anebo ne, a historie se musí opakovat … a opakovat … a opakovat, dokud někdo ten zatracený gramofon pořádně nenakopne.

 12. Rosťa napsal:

  Skutečnost, že jsem persekuován coby bledá tvář, když nepokleknu jako vyjádření omluvy za to, že jiné bledé tváře historicky diferencovaly práva občanů tmavší pleti, poukazuje že svět neumře na coronavirus, ale na blbost…

 13. Slim napsal:

  Dobrý den Martino,
  na první dvě otázky bych odpověděl, že se jedná o důsledek neomarxistického a neolevicového pochodu napříč institucemi, který trvá zřejmě již od šedesátých let. Konzervativní děkani, vedoucí kateder atd. jsou již po smrti, nebo v důchodu….. a nebo taky byli uklizeni mimo veřejnou činnost a bylo jim znemožněno publikování a vyjadřování názorů. Jejich místa hbitě zaplnili právě ti, kteří určují co je pravda- nejpravdovatější, hlavně, že je to JEJICH pravda.
  Otázka je jen ta, zda-li tomu oni sami věří, nebo jsou za ni dobře placeni.
  Co se týče hudby… Nemyslím si, že by hudba byla jakkoliv rasistická. Každá kultura v tomhle případě je schopna obohatit tu jinou. Černoši přišli s Jazzem, mají vynikající smysl pro rytmus a harmonii. A najednou se zjeví nějaký Buddy Rich- bílý bubeník, na kterého dodnes vzpomínají jazzmani tmavé pleti, že překonal věškeré černošské bubeníky. A pozor! Vzpomínají na něj s velikou úctou. Mimochodem zaměstnával ve svém orchestru spoustu čennošských hudebníků.
  Dále vynikající cikánský kytarista Django Reinhardt, s nímž hrával na housle Stephane Grapelli, bílý syn Albionu. Django ovlivnil stovky bílých hudebníků svým osobitým stylem, a nikoho z nich nezajímá, jakou měl rasu. Takže dle mého názoru hudebníka: v tomhle pro muzikanty problém nebude.
  Co se týče firmy Loreal… Vzhledem k tomu, že jsem pracoval 13 let ve firmě, která se zabývá výrobou barevných koncentrátů do plastů, mohu sdělit pouze to, že v základním spektru se bílá nevyskytuje. Pouze ZELENÁ, ČERVENÁ. MODRÁ. Ovšem legrační je, že z těchto barev je možné poskládat bílou i černou. Takže nevím, jak na to zareaguje parta s BML:-)
  Winston Churchill- byl rasista pouze z toho důvodu, že původně plánovanou potravinovou pomoc Indické kolonii nakonec odklonil pro válečné účely jinam, když Evropa trpěla pod nacistickým zlem???
  Pomník W.Ch….
  Koupit si sprej a počmárat jimi piedestal něčí sochy tolik nestojí. Ale koupit si prozatím dostupné knihy o historii a věnovat se čtení a studiu historických konsekvencí je pro tato stvoření zřejmě složité.
  Takže: Swing je bílej a Jazz černej??? Frank Sinatra, Karel Hála, DizzyGillespie, Glen Miller, Arnošt Vašíček,Gustav Brom, Jarda Hnilička Ella Fitzgerald…sakra už jsem se zamotal. To byli rasisti?
  Paradoxně začínám být rád, že komači v nás vyvolali jakýsi šestý smysl, díky kterému jsme se naučili schopnnosti bránit se tlakům tzv. západních demokracií
  Takže, než aby se k nám to svinstvo (které jste nádherně shrnula ve čtyřech minutách) dostalo, raději vylezu za jeden den 2x Lopeník, zvolna přeběhnu na Javorník a nechám se u toho kopat do řiti Kliňákem od rána až do večera. Howgh. Slim.

 14. Michaela Gebertová napsal:

  Neni tato zvrácenost Západu daň za dlouhotrvající blahobyt, který evidentně kalí zdravý rozum, nebo je to výsledek neomarxistické převýchovy, kterou od konce 60. let 20. století zarytě podporují představitelé tzv. zlaté mládeže, jež se mezitím dostali do většiny institucí? Ať je to tak, nebo tak, velmi doufám, že nás tato sebezničující „infekce“ v Česku nepostihne. Bude to ale chtít kuráž a chuť tomuto vzdorovat – a přesně toto máte vy, Martino. Jste inspirací pro mnohé. Děkuji!

 15. Ján Bátorek napsal:

  Počúvame Vás aj na Slovensku.Vďaka.Ste svojim spôsobom našou náhradou za Terezu Spencerovú,ktorá nám chýba nielen pri rannej kávičke .

 16. Marcela Vojakova napsal:

  Dobrý den
  Tak jsem moc ráda, že konečně někdo veřejně mluví jako normálně uvažující člověk // bílí //, pro ty co si // barevné // vy sami jste rasisti už tím, že nás hanite hazite mezi bílé jsme snad všichni lidé. Jenom vy a opět vy jste rasisti zneužívat sociálních sistemu s výmluva a na vaši rasu. Je spousta barevných co pracujou, ale je málo bílých kteří nepracujou a nedostanou stejné dávky jako vy tak. Tak kde je potom problém, pokud chceme být za jednoho???
  Nebudu před nikým klekat ráda si povídám s lidmi hloupími chytrým chudými bohatými starými nebo mladými a je mi jedno jakého jsou vyznání víry nebo barvy pleti.
  Ženy kdysi bojovali za svá práva tak jako barvení, ale i tak barvení mají výsady stále více a více a ještě je jim to málo.

 17. Jozef napsal:

  Pro Markéta: já nic nikomu platit nebudu! Ani já ani mí předkové žádné otroky neměli, nikomu nic nedlužím. A když se potomkům otroků nelíbí v zemi, kde dostávají dávky, ať se vrátí do vlasti svých předků a budují lepší zemi a společnost! A ten Frantík už taky zblbnul!

 18. Monika Pomahatschová napsal:

  Milá paní Martino,mluvíte mi z duše,jen se bojím,že nás už moc ještě se zdravím rozumem není.Nechce se mi v tomto absurdním světě ani žít.Dėkuji za Váš pořád a Vaše hosty.

 19. Anonym napsal:

  Martino, jsi úžasná !

 20. Markéta napsal:

  Ano, je to absurdní. Možná stejnou nevíru jako dnes my, cítili černoši, když je vlezli na lodích do otroctví. Vše jednou zaplatíme. A platíme v dlouhodobém horizontu za tyto kroky. Je to věc rovnováhy. Otázka je, zda to, jak se platby dějí, povede k lepšímu stavu. Mám takový dojem, že ne. Ale kdo ví…

 21. Alexander napsal:

  Otec a matka. To jsou jediní lidé, předkterými můžeš pokleknout a přitom nabýt hrdosti.

 22. Dáša Krejzová napsal:

  Bravo! Perfektně, výstižně popsán současný stav. Děkuji!

 23. Eva napsal:

  Lépe bych to neuměla vyjádřit, děkuji :-).

 24. Robert napsal:

  Myslím, že je to jen pokračování té např. politické korektnosti a jakýchkoliv nesmyslných ústupků, které naprosto kolidují s pravdou. Je to jakási rovince, nehasíš včas, požár bude větší a vetší.

 25. Anonym napsal:

  Tesat do kamene.

 26. Iva napsal:

  Skvěle !!!!

 27. Paní Vlková napsal:

  Jsem o dost starší, milá Martino a též jsem si myslela, že jsem viděla rozkvést už všechnu blbost světa…….ó, jak jsem se mýlila. Klekat ovšem nebudu; dobrovolně poklekat se má jen před božstvy.
  A děkuju za vaše Universum, poslouchám od začátku do konce. Je mi útěchou v tomto pološíleném světě a kromě toho, vy vedete rozhovory, nikoli inkviziční výslechy.

 28. Jméno neřeknu napsal:

  Zase výborně 🙂

 29. Jana napsal:

  Milá Martino,
  líbí se mi vaše glosy. Děkuju za otevřenost se kterou jste vystihla současné bláznění, poklekávání a pitvání se v tom kolik matematiků, spisovatelů je tmavých… někdo se fakt zbláznil:-( cením si odvahy, se kterou jste popsala co se děje a co si o tom myslíte. Děkuju. Souzním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..