Ilona Švihlíková
Ilona Švihlíková
Ekonomka

PŘIPRAVUJEME – Ilona Švihlíková (třetí díl): Ekonomická moc států je v globalizaci omezována a naopak roste moc nadnárodních korporací. To vede k politickým krizím

Když si uvědomíte, co se dneska děje – éra globalizace je jednoznačně spojena s tím, a to vidíme i u těch opravdu hodně velkých a mocných zemí jako jsou třeba Spojené státy, že se omezuje ekonomická suverenita států a větší moc získávají nadnárodní korporace. Rovnováha moci se vychyluje v jejich prospěch. Stát pak nemůže plnit některé úkoly, které od něj občané očekávají, což vede k politické krizi a nástupu anti establishmentových stran. Jen se zpožděním, protože politický systém vždy reaguje pomaleji než ten ekonomický. Jedna věc je tedy omezení ekonomické moci státu. A další věc je, že i pod těmito ekonomickými tlaky stát někdy přestává být schopen plnit své základní funkce.
Uslyšíte v rozhovoru s ekonomkou, prorektorkou na Vysoké škole obchodní, docentkou Ilonou Švihlíkovou. Na Svobodném universu v pořadu Kupředu do minulosti v úterý 5. května.

Peníze

Délka: 01:01
Datum: 4.5.2020

Přehrát pořad

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..