Igor Tesařík
Igor Tesařík
Zdravotník, komentátor, bloger

Igor Tesařík: Příčiny zhrubnutí debat na sociálních sítích

Na sociálních sítích došlo v posledních letech k silnému nárůstu hrubosti až vulgarity. Rád bych se nad tímto fenoménem zamyslel a chci se přitom věnovat prostředí českému, i když mnozí aktivisté evidentně účelově opisují prostředí americké či jiné.

Glosy

Datum: 11.1.2018

Rozdělená společnost

Společnost se začala během posledních asi šesti let nebezpečně štěpit, Dříve byli jedním nepřítelem komunisté, druhým Rusko a pro některé byl nepřítelem Václav Havel, ať živý, či mrtvý. Proti nim stáli ostatní přes celou šíři názorového spektra.

Avšak dva momenty přispěly k tomu, že se lidé nejen na síti, ale i v běžném životě začali přít a společenská debata začala hrubnout, přestala být tolerantní, slušnou, věcnou.

  1. První přímá volba prezidenta v roce 2013. Podporovatelé kandidáta, neúspěšného v druhém kole přímé volby, tuto volbu odmítli akceptovat a ostře se vymezili jak vůči zvolenému prezidentovi, tak vůči jeho voličům, které nazvali venkovany, hlupáky a burany. Sami sebe ustanovili „elitou“ národa, která má jako jediná právo a povinnost určovat další směrování naší společnosti.
  2. Druhým momentem, v podstatě navazujícím, je začátek migrační krize, kdy jedni vyjádřili migrantům bezbřehou podporu a někteří z nich jim vyrazili do Srbska, Makedonie či Maďarska na pomoc, někdy i s ilegálním přechodem hranic dále do Evropy. Já jsem tehdy zakoupil péřový spacák a karimatku a odnesl je do Charity do sbírky pro uprchlíky. Když jsem se poté při shlédnutí videa z Maďarska podivoval nad tím, proč migranti pálí den poté, co je dostali, stany, spacáky a karimatky a odcházejí zase dál, že někteří z nás investovali do této pomoci na své poměry nemalé peníze a trápí mne, když vidím, jak někdo spacák, stan a karimatku cca za 3 000 korun po jednom vyspání spálí, byl jsem ihned vulgárně napaden známým aktivistou, později svolavatelem shromáždění na Václavském náměstí, kde s odvoláním se na víru vyzýval k pomoci migrantům.

Tento moment vnímám jako zlomový a ukončil asi definitivně aspoň zdánlivou jednotu většiny proti nepříteli – komunistům a Rusku. Náhle se tu objevilo ještě jiné, velmi silné ohrožení Evropy a jejích hodnot. Řada uživatelů sítí si dohledává informace i mimo oficiální zdroje, které navíc v rámci tzv. korektnosti zdaleka neuváděly reálná data a fakta a začala na rizika masivní a bezpečnostně nekontrolované migrace veřejně poukazovat. Okamžitě byli uráženi s tím, že jsou xenofoby, rasisty, neonacisty či agenty Putina – toho lze dodnes univerzálně nacpat kamkoli, vidět za čímkoli… Hlavně, aby se nepoukazovalo na chyby Evropské unie při podchycení a liknavém či zcela chybném řešení migrační krize.

Důvody zhrubnutí

Proč však takové zhrubnutí? Možností je několik; uvedu dvě z nich.

a) Také u nás vzniklo mnoho neziskových organizací, zaměřených na migranty a jejich integraci. Dodnes si celkem spokojeně žijí z peněz státu (tedy z našich daní), z peněz fondů EU, Norských fondů a fondů pana Sorose. Kdyby těmto organizacím ustal přívod peněz, tito vesměs mladí aktivisté by měli existenční problémy a proto obhajovali tu SVOU pravdu s takovou razancí až hrubostí.

b) Projevil se rozdíl v politickém smýšlení lidí (na síti je to nejmarkantnější). Levicově uvažující (ať už se nazývají jakkoli), okamžitě přijali multikulturní ideu, propagovanou z Bruselu v podstatě bez možnosti obrany národních států. Proto naši levičáci zahájili tažení ve stylu: Co je z Bruselu, je „křišťálově čisté“ a správné, co je z Moskvy, to je od ďábla a zlé. Každý, kdo nepřejal tuto tezi, byl vyobcován, denunciován a urážen i veřejně v médiích našimi korektními novináři.

Potom je zde skupina, toužící po větším příklonu k Moskvě, sdružená kolem několika postav, ale o nich je snad zbytečné se vyjadřovat.

Poté je tu další a myslím, že dost velká skupina, která informace hledá, analyzuje a nepodléhá módní ideologii. Nechtějí žádné objímání s ruským medvědem, jak jim to levicoví ideologové podsouvají, aby je znevěrohodnili, ale odmítají také absolutní podléhání Bruselu. Chtějí být zakotveni v NATO a chtějí být součástí Evropy, ale ne takové, jakou zde uměle tvoří lidé, kteří si, nikým nevoleni, uzurpovali moc v Bruselu.

Debaty a jejich styl

Každá z těchto skupin má svá uzavřená fóra, kde si lidé tříbí názory a sdělují informace. Každá hlásá své teze, svá východiska a jen občas se navzájem potkávají na jednotlivých názorových profilech.

Styl debat bývá různý. Uvedu pár příkladů. Začne se debatou argumentační. Poté si oponent upraví nějaký váš výrok a proti této upravené (lhavé, vymyšlené) verzi se ostře vymezí, jako byste ji vyřkl vy sám (proto je mimochodem v debatách dobré číst i zpětně, co píšete, abyste se zbytečně nebránili něčemu, co jste vůbec nevyřkli).

Další styl debaty nazývám psychologicko- psychiatrickým okénkem. Oponentovi docházejí argumenty, tak použije jeden odborný výraz, nalezený na internetu či předem připravený a začne vám doporučovat tu či onu lékařskou péči. Komický bývá výraz „fobík“. Tito lidé nemají s odborníky nic společného, ale mnohé (zvláště nezkušené) diskutující to může silně zasáhnout a je to podlý způsob veřejné dehonestace oponenta bez užití jakéhokoli argumentu.

A pokud dojdou argumenty zcela, nastupuje hrubost, střídaná s vulgaritou, osobními nenávistnými komentáři a útoky na rodinu. Takovým stylem jednají vesměs lidé s fejkovými (falešnými) profily a jen zřídka ti s profily s vlastním obličejem (nevylučuje se, že jde o dva profily stejného člověka).

Je škoda, že příkopy, které se tímto (především) migračním bojem vykopaly a zatím se neustále prohlubují, nelze v současné době překročit, protože ti, kdo jsou přesvědčeni, že migrace je hrozbou, nemohou nikdy stát vedle někoho, kdo chce přijmout do ČR milion migrantů a pochoduje s takovým transparentem v čele průvodu.

Závěrem bych moc rád vyjádřil jedno skromné přání: Ať už dopadne prezidentská volba jakkoli, přijměme ji, prosím, jako demokratickou. Máme volbu přímou, tedy volme a akceptujme, bude-li náš kandidát poražen, což se osmi z devíti kandidátů stane. Nezahlťme veřejný i virtuální prostor další vulgaritou a nenávistí, která nám ani republice nijak nepomůže. Tohle bych si osobně moc přál.

Diskuse

Přidat komentář
  1. Phoebe napsal:

    Ještě jedna událost měla za následek zhrubnutí veřejného prostoru. A to ihned po rozhlasovém odvysílání. Novinové titulky, které se začaly objevovat po ní, byly nemyslitelné před ní. Vzpomenete si?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.